Комп’ютерні програми є невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. Програмне забезпечення використовується всюди, як на робочому місці в офісі, так і на домашньому ноутбуці вдома. Як відомо, комп’ютерні програми охороняються Законом України «Про авторське право та суміжні права». Ці об’єкти інтелектуальної власності з урахуванням Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) про авторське право охороняються як літературні твори.
Що стосується фінансової діяльності підприємств, то використовуються також різні програми для обліку, наприклад, «1-С: Підприємство7.7», «1-С: Підприємство 8», та багато інших в залежності від виду діяльності, чи то будівництво, чи то торгівля, банківська, страхова справа або різноманітні послуги. Без сумніву, ці програми полегшують життя директорів, бухгалтерів та економістів в області обліку, фінансового аналізу, в складанні фінансової та податкової звітності, плануванні, прогнозуванні.
Є така Державна Служба Інтелектуальної Власності, яка здійснює державний контроль за використанням підприємствами неліцензійного Програмного Забеспечення.
Ось деякі права та обов’язки цієї Служби:
- перевіряти у суб’єктів господарювання наявність дозволу на використання об’
єктів права інтелектуальної власності;
- вилучати в разі потреби у суб’єктів господарювання на період до вирішення питання в судовому порядку носії, що містять об’єкти права інтелектуальної власності та інше.
Але, на жаль, в сфері використання програмного забезпечення досить поширене піратство. Внаслідок цього явища приймаються законодавчі акти, які дають можливість захищати майнові права автора, зокрема на комп’ютерну програму. Для приведення законодавства України у сфері авторського права та суміжних прав, зокрема, положень, які стосуються програмного забезпечення, до норм ЄС Держдепартаментом інтелектуальної власності розроблений законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань авторського права і суміжних прав». У законопроекті надано перелік дій, які потребують дозволу автора на використання цієї програми, а також визначено осіб, яким належать майнові права на комп’ютерні програми.
Можливо, реалізація вказаних заходів допоможе знизити рівень піратства та захистити майнові інтереси наших громадян, які реєструють авторське право, зокрема в нашій агенції «Українські торговельні марки».
А що думаєте Ви стосовно цього питання?